Veľkosť šarkana – kite
Pre začiatočníkov s akrobatickým kite šarkanom je potrebne zvoliť si vhodnú veľkosť. Ideálna veľkosť pre začiatočníkov je 150 až 180 cm, najčastejšie so sklolaminátovou kostrou (Fiberglass), nakoľko sú tieto draky o niečo pomalšie a preto sa ľahšie ovládajú. Draky pod 150 cm sú rýchlejšie a majú väčšie nároky na silu vetra, pretože ich plocha je menšia.
Konštrukcia šarkana – kite
Konštrukcia šarkanov kite pre začínajúcich pilotov je zo sklolaminátu (fiberglass), aby odolávala častejším a tvrdším pádom, je pevný a pružnejší. Plachta je z nepáravého polyesteru (Ripstop-Polyester) cca 50g/m2, alebo Ripstop-Nylon 40g/m2. Pre tých pokročilejších a odvážnejších čo si trúfajú na menej pádov ponúkame kite-šarkany s hybridnou konštrukciou prípadne s kite-šarkany s celokarbónovou konštrukciou, ktorá je pevnejšia, drží tvar šarkana-kite čo je dôležité pri manévrovaní a rôznych trikoch. Odozva na povel- potiahnutie za šnúru je veľmi rýchla.
Pri akrobatických trikoch sú povely veľmi rýchle a krátke, aby kite reagoval okamžite a dokázal zmeniť smer prípadne polohu čo najrýchlejšie. Podobne ako v pretekárskych automobiloch a motorkách má pridávanie plynu krátku dráhu a otáčanie volantu je tiež prenášané priamo a nie cez prevod ako v osobných automobiloch pre bežnú jazdu. Reakcia na povely musí byť okamžitá. Pri niektorých modeloch je plachta z materiálu Icarex 30g/m2. Vyzerá to zložito, ale po pár štartoch to pilot dostane do krvi a ide to. Žiaden strach, nám stačí keď fúka.
Ovládacie šnúry na šarkana – kite
Dôležité upozornenie:
nepoužívajte rybársky silon!!! Je veľmi tenký, väčšinou číry a preto nie je viditeľný,
z tohto dôvodu hrozí poranenie – porezanie na tvári, alebo hrdle najčastejšie detí ktoré sa motajú a behajú okolo. V zahraničí je zakázané používať rybársky silon z tohto dôvodu. Stali sa aj tragické úrazy.
Pri detských šarkanoch kite, aj pri väčších jednolanových (tzv. rodinných) a pilotovateľných šarkanoch kite pre začínajúcich sa používajú polyesterové šnúry pre záťaž od 10kp až po 60-70kp . Pri akrobatických, pilotovateľných kite šarkanoch a ťažných sa požívajú šnúry zn. Dyneema ktoré majú nízku prieťažnosť z dôvodov opísaných vyššie. Pri pilotovateľných šarkanoch kite je zaužívané pravidlo že dĺžka šnúr je 25m. Dôvod je jednoduchý dlhšie šnúry by veľmi prevísali a odozva na povely by bola oneskorená. Záťažová sila pre tieto šnúry sa pohybuje od 20kp vyššie.
Pre jednolanové ťažné šarkany kite zvané aj Sled sa používajú v závislosti od veľkosti ich plochy šnúry z materiálu Dacron, o sile 100kp až 700kp, prípadne aj viac.
Plachtové ťažné Kite šarkany
alebo komorové kite – šarkany, ich názov vznikol od ich konštrukcie . Nemajú výstuhy, rebrá pozostávajú z dvoch kusov plachiet medzi ktorými sú všité priečky v zadku uzatvorené a tým tvoria komory, ktoré sa pri prúdení vetra nafúknu a vytvoria plochu, akési krídlo ktoré kladie odpor a vietor ho tlačí svojou silou, tú prenášame pomocou šnúr a popruhov na pilota a ten sa pohybuje,
vozí sa buď na:
–mountainboarde ktorý je trochu väčší skateboard s väčšími kolesami do terénu Ø20cm
–buggy trojkolka, s veľkými bantamovými kolesami, cca Ø 40-50cm a jazdec v nej sedí
–lyžiach, snowboarde, alebo kiteboard-e ( to je podobný plavák ako pri windsurfingu len je kratší cca 130-135 cm)
Veterný rozsah
Každý kite – šarkan je konštruovaný pre určitú silu vetra- veterný rozsah, najčastejšie sa tento rozsah udáva podľa stupňov Beaufortovej stupnice z roku 1806 -Bft, alebo v km/hod. Tento rozsah býva uvedený na obale. Optimálne letové podmienky sú v strede udávaného rozsahu. Pri lietaní na spodnej hranici sa lieta pomalšie, pri lietaní v oblasti horného rozsahu je vietor silnejší, ma vyššiu rýchlosť a môže prísť k deformácii prípadne k poškodeniu draka.
Čo si vlastne kúpiť?
Pri výbere šarkana – kite máte dve možnosti. Prvá možnosť je kúpiť kvalitného draka s kvalitného materiálu s pevnou konštrukciou. je síce o trochu drahší, ale vydrží množstvo pádov, ktorým sa pri svojich začiatkoch určite nevyhnete. Druhá možnosť spočíva v nákupe draka na trhoch prípadne v hypermarketoch, väčšinou sa jedná o menej kvalitné materiály a jeho spracovanie je ako sa hovorí
,, šité horúcou ihlou“. To isté platí pri detských šarkanoch ktoré sú vystavené ešte častejším
stretom so zemou a rôznymi porastmi a kameňmi na nej. Ak ste si kúpili šarkana z plastu tzv. ,,igelit“ pri prvom potiahnutí po hustejšom trse trávy, alebo kríku máte v ňom dieru – trhlinu a je po zábave. Pre toto ich nemáme v ponuke, sú síce lacné, ale považujeme to za vyhodené peniaze.
Základy o šarkanoch – Rýchlosť vetra, správny výber draka
Beaufortova stupnica
Rýchlosť vetra v stupnici platí pre štandardnú výšku 10 metrov nad zemou vo voľnom teréne. Berie sa pritom do úvahy 10 minútový rýchlostný priemer (aby bolo možné porovnávať s meraniami na meteorologických staniciach). Stará stupnica mala mierne odlišné škálovanie, účinky vetra na predmety v nej boli porovnávané s priemermi meranými v šesť metrovej výške nad terénom (Rýchlosť vetra v prízemných vrstvách atmosféry sa zmenšuje s klesajúcou výškou v dôsledku trenia o zemský povrch až po určitú hladinu, kde dosahuje nulovú hodnotu. Výška tejto hladiny sa pokladá za parameter drsnosti terénu). Beaufortov stupeň sa používal kedysi aj ako jednotka rýchlosti vetra, najmä u námorníctva. Táto jednotka mala názov ball. Pôvodná stupnica bola totiž zostavená podľa účinkov vetra na morskú hladinu a intenzitu vlnobitia.
0. stupeň – Bezvetrie. 0,0 až 0,2 m/s. Dym vystupuje priamo hore.
1. stupeň – Vánok. 0,3 až 1,5 m/s – 1-5 km/hod. Smer vetra možno rozoznať podľa pohybu vetra.
2. stupeň – Slabý vietor. 1,6 až 3,3m/s – 6-11 km/hod. Vietor cítiť na tvári, listy stromov šelestia.
3. stupeň – Mierny vietor. 3,4 až 5,4 m/s – 12-19 km/hod. Listy a vetvičjky sú v trvalom pohybe.
4. stupeň – Dosť čerstvý vietor. 5,5 až 7,9 m/s – 20-28 km/hod. Vietor zdvíha prach a kúsky papiera.
5. stupeň – Čerstvý vietor. 8,0 až 10,7 m/s – 29-38 km/hod. Listnaté kry sa začínajú hýbať.
6. stupeň – Silný vietor. 10,8 až 13,8 m/s – 39-49 km/hod. Vietor pohybuje hrubšími vetvami.
7. stupeň – Prudký vietor. 13,9 až 17,1 m/s – 50-61 km/hod. Chôdza oproti vetru je obtiažna.
8. stupeň – Búrlivý vietor. 17,2 až 20,7 m/s – 62-74 km/hod. Vietor odlamuje vetvy.
9. stupeň – Víchrica. 20,8 až 24,4 m/s – 75-88 km/hod. Vietor spôsobuje menšie škody na stavbach.
10. stupeň – Silná víchrica. 24,5 až 28,4 m/s – 89-102 km/hod. Vyvracia stromy a spôsobuje veľké škody.
11. stupeň – Mohutná výchrica. 28,5 až 32,6 m/s – 103-117 km/hod. Spôsobuje rozsiahle škody krajiny.
12. stupeň – Orkán . 32,7 a viac m/s – nad 118 km/hod. Ničivé účinky.