Návody na lietanie

Návody na lietanie so šarkanmi a drakmi – montáž, vypustenie, pilotáž a bezpečnostné pokyny

Návod na použitie pre klasické šarkany a super letcov (diamond kites, super flyers) v tvare diamantu. Určené pre deti od 5 rokov.

V balení nájdete dve laminatové výstuhy a priložený šarkan s prednastaveným stredovým puzdrom.

Montáž: Vyrovnajte šarkana na rovnej ploche, vyobrazením smerom nadol a vložte prekryté konce priečnej výstuhy (konštrukcie) do nylonového puzdra na každej strane šarkana. Priečnu časř konštrukcie musíte viesť cez stredové puzdro. Vyberte zmotané vodiace lanko a pripojte koniec ku slučke lanka na šarkane.

Vypustenie: Postupujte podľa vyobrazenia, jeden človek drží šarkana, ktorý je upevnený na vodiacom lane. Lano úplne rozmotajte. Druhý (pilot šarkana), napne lano a ten čo drží šarkana ho pustí smerom na hor. Vietor a napnuté lano umožní šarkanovi vzlietnuť. Vietor musí fúkať smerom oproti šarkanovi, výšku letu regulujete vodiacim lanom, ktoré je možné odmotávať aj počas letu. pokiaľ povolíte lanko výška letu sa znižuje, šarkan ide smerom nadol.

 

Návod na použitie pre veľké draky (sky dancers & giant nylon dragons).
Určené pre deti od 5 rokov, veľké šarkany rozmeru 67 x 62 cm od 10 rokov.

V balení nájdete poskladaného šarkana a zmotané vodiace lanko.

Montáž: Skupina veľkých drakov je už zmontovaná a pripravená k letu, pripevnite koniec vodiaceho lana ku slučke na šarkanovi.

Vypustenie: Postupujte podľa vyobrazenia, jeden človek drží šarkana, ktorý je upevnený na vodiacom lane. Lano podľa možnosti úplne rozmotajte. Druhý (pilot šarkana) napne lano a ten čo drží šarkana ho pustí smerom na hor. Vietor a napnuté lano umožní šarkanovi vzlietnuť. Vietor musí fúkať smerom oproti šarkanovi, výšku letu regulujete vodiacim lanom, ktoré je možné odmotávať aj počas letu. pokiaľ povolíte lanko výška letu sa znižuje, šarkan ide smerom nadol.

 

Návod na použitie pre žraloky delfíny (3D ocean flyers series).
Určené pre deti od 8 rokov.

V balení nájdete šarkana, 1ks čierna priečna laminátová výstuha (konštrukcia), 2ks biele laminátové výstuhy, vodiace lanko.

Montáž: Vyrovnajte telo šarkana na rovnej ploche vyobrazením smerom nadol. Vyberte dlhšiu z dvoch bielych výstuh. Vložte jeden koniec na označenom mieste na hlave šarkana vyobr. na obr. A a posúvajte cez obšitý lem až po okraj kde ju upevnite do vstavaného puzdra, to isté opakujte s kratšou bielou časťou na spodnej strane čeluste obr. B. Na koniec vložte čiernu časť výstuhy a ko je naznačené na obr.C do prednastavených puzdier.

Vypustenie: Postupujte podľa vyobrazenia, jeden človek drží šarkana, ktorý je upevnený na vodiacom lane. Lano podľa možnosti úplne rozmotajte. Druhý (pilot šarkana), napne lano a ten čo drží šarkana ho pustí smerom na hor. Vietor a napnuté lano umožní šarkanovi vzlietnuť. Vietor musí fúkať smerom oproti šarkanovi, výšku letu regulujete vodiacim lanom, ktoré je možné odmotávať aj počas letu. pokiaľ povolíte lanko výška letu sa znižuje, šarkan ide smerom nadol.

 

Návod na použitie pre malé šarkany (mini kites). Určené pre deti od 5 rokov.

V balení nájdete už poskladaný malý šarkan, ktorého stačí pripojiť na vodiace lanko a môžete lietať.

 

Návod na použitie pre lietadlá (transportation). Určené pre deti od 8 rokov.

V balení nájdete šarkana s prednastavenými puzdrami na uchytenie výstuh, jednu kratšiu konštrukčnú výstuhu s fixovacím puzdrom, jednu dlhšiu konštrukčnú výstuhu skoncovou otočnou časťou pre vrtulu a dve časti vrtule.

Montáž: Vyrovnajte telo šarkana na rovnej ploche ( pilotnou kabínou) kokpitom smerom nahor. Vyberte kratšiu výstuhu s fixovacím puzdrom (vloženým na nej) a vložte ju s prednej časti lietadla do vnútra trupu tak, že ju spojíte na konci s voľne uloženou tyčkou, ktorá ide s chvosta lietadla smerom do vnútra trupu. Po zafixovaní chvosta lietadla vložte opačný koniec do predného puzdra. Vložte druhú (vrtulovú výstuhu) do čierneho puzdra, ktoré uvidíte vo vnútri trupu na konci lietadla. po nasunutí riadne upevnite dostatočným tlakom. Upevnite vrtulovú časť o predné ústie do lietadla tak, že oba priečne konce zafixujete o trup lietadla na prednej strane. Po zafixovaní krídelných krátkych výstuh, ktoré sú priamo osadené s prednej strany krídel upevníme vrtulu podľa priloženého obrázku step.6 Nezabudnite zatlačiť fixačný krúžok (ozve sa zacvaknutie) a montáž je hotová.

Vypustenie: Postupujte podľa vyobrazenia, jeden človek drží šarkana, ktorý je upevnený na vodiacom lane. Lano podľa možnosti úplne rozmotajte. Druhý (pilot šarkana), napne lano a ten čo drží šarkana ho pustí smerom na hor. Vietor a napnuté lano umožní šarkanovi vzlietnuť. Vietor musí fúkať smerom oproti šarkanovi, výšku letu regulujete vodiacim lanom, ktoré je možné odmotávať aj počas letu. pokiaľ povolíte lanko výška letu sa znižuje, šarkan ide smerom nadol.

 

Návod na použitie pre dvojlanové pilotovatelné šarkany ( fiberglas stunters, carbon stunters). Určené pre deti od 8 rokov, väčšie modely nad rozmer 125 x 53 cm od 10 rokov, karbónový model bandit od 12 rokov, modely XTC2100F,K od 15 rokov.

Montáž: Vyrovnajte šarkana na rovnej ploche, fixačnými puzdrami smerom nahor aby ste mohli vložiť konštrukčné výstuhy. Kratšiu výstuhu vložte du puzdier na hornej strane ( na nose) šarkana. Ďalšie časti vložte vedľa seba do spodnej časti ako je zobr. na priloženom obr. Pripojte obe vodiace laná do slučiek, ktoré sú už prednastavené. Pre modely, ktoré majú na ovládanie pribalené textíliové náramky je potrebné obe laná najprv rozmotať a potom po jednom prichitiť na pružný náramok, až potom je možné vypustenie šarkana.

Vypustenie: Pred vypustením sa uistite, že máte odrolované obe riadiace laná, ktoré je potrebné napnúť. Na vypustenie môžete použiť druhú osobu, ktorá vám šarkana podrží, alebo ho vypustíte sami a to nasledovne. Lano podľa možnosti úplne rozmotajte. Ste otočený tvárou ku šarkanovi,kktorého položíte do stojatej polohy čo nám umožní vietor fúkajúci zo zadu, vodiace laná necháme pri sebe voľne položené. Uchopíme držadlá, predpažíme a podľa intenzity vetra buď miernym rovnomerným potiahnutím, alebo pokiaľ je vietor slabší tak môžeme urobiť pár krokov vzad. Prd vzlietnutie bez pomoci druhej osoby odporúčame použiť trávnatý povrch aby sme pri kĺzaní neporušily poťah šarkana.

Pilotáž: Pokiaľ už šarkan nabral potrebnú letovú výšku držajúc obe laná môžeme dať ruky viac od seba a vzpriamenou postavou reagujúc na smer vetra podľa potreby meníme polohy. Smer letu nám umožnia meniť dve laná, na ktoré bude šarkan veľmi citlivo reagovať podla toho za ktoré z nich potiahneme viac. Ak potiahneme pravou rukou šarkan zatočí do prava, ak ľavou tak do ľava. Týmto spôsobom možeme prevádzať rôzne manévre ako je vyobrazené na priloženom obr. Manévre prevádzajte s prihliadnutím na letovú výšku a vašu zručnosť. Aby sa vám príliš nezamotali laná nezabudnite meniť smer prípadných premetov.

Pristávanie: Dostaňte šarkana do jednej strany ako len vám to vietor dovoluje a keď ho máte tesne nad zemou povolte laná tým, že sa rozbehnete smerom ku šarkanovi, ktorý pristane na zemi.

 

Návod na použitie pre akrobatické padákové šarkany dvojlanové (soft stunters). Určené pre deti od 13 rokov

Montáž: Padákový šarkan je už predpripravený na použitie, stačí ho len vybrať, rozvinúť a pripevniť dve ovládacie laná ku žltým kocom na lanových strapcoch padákového šarkana. Žlté konce treba uvolniť zo zachytných slučiek ako je vyobrazené na priloženom letáku. Takéto upevnenie slúži len na skladovanie a po dolietaní treba žlté konce opäť upevniť aby sa pri balení nepoplietli.

Vypustenie: Pred vypustením sa uistite, že máte úplne odrolované obe riadiace laná, ktoré je potrebné napnúť. Na vypustenie môžete použiť druhú osobu, ktorá vám šarkana podrží ako na priloženom obrázku. Ten čo drží šarkana stojí oproti vetru, pilotovi šarkana fáka vietor od chrbta. Po pustení šarkana smerom nahor pilot zatiahne podľa potreby za obe laná až padákový šarkan naberie potrebnú výšku.

Pilotáž: Pokiaľ už šarkan nabral potrebnú letovú výšku držajúc obe laná môžeme dať ruky viac od seba a vzpriamenou postavou reagujúc na smer vetra podľa potreby meníme polohy. Smer letu nám umožnia meniť dve laná, na ktoré bude šarkan veľmi citlivo reagovať podla toho za ktoré z nich potiahneme viac. Týmto spôsobom možeme prevádzať rôzne manévre ako je vyobrazené na priloženom obr. Manévre prevádzajte s prihliadnutím na vašu zručnosť. Aby sa vám príliš nezamotali laná nezabudnite meniť smer prípadných premetov.

 

Bezbečnostné podmienky:

Dodržiavajte minimálnu vekovú hranicu, ale určite uschovajte z dosahu deťom menším ako 3 roky. Púštajte iba na voľných priestranstvách. Nepúštajte tam kde by ste mohli ublížiť iným osobám, alebo zvieratám. Nepúštajte na takých miestach kde by ste mohli poškodiť cudzí majetok ako napr. auto, okno, dom atď. Prísny zákaz používať v blízkostí letísk, stĺpov, vedeniam elektrického napätia a zdrojov elektrického napätia. Nikdy nezamieňajte vodiace lano za iné pokiaľ by vodilo elektricky vodivé. Nepožívať v búrke. Pre núdzové pristátie povolte laná a nechajte šarkana voľne pristáť.Použitie iba na vlastné nebezbečie !!!